Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Emirdağ Meslek Yüksekokulu tarafından “Dikey Geçiş Sınavında Başarının Yolları” adlı etkinlik düzenlendi.  Moderatörlüğünü Öğr. Gör. Dr. Erhan Babaç’ın yaptığı etkinlikte Öğr. Gör. Abdullah Taytak  bilgi ve tecrübelerini paylaştı. Çevrim içi platformda düzenlenen programa farklı okullardan öğrenciler katıldı.

Öğr. Gör. Dr. Erhan Babaç, üniversite eğitimine ön lisans eğitimiyle başlayanlar için dikey geçiş sınavının çok önemli olduğunu, DGS ile lisans eğitimini tamamlayıp alanında marka olan kişiler olduğunu ifade etti.

Çevrim içi olarak düzenlenen programda bilgi ve tecrübelerini paylaşan Öğr. Gör. Abdullah Taytak  Dikey Geçiş Sınavının, Yükseköğretim Kurumları Sınavında yapılan TYT, AYT oturumlarından daha kolay olduğunu, DGS’nin bir sıralama sınavı olduğunu ve herhangi bir baraj puan uygulamasının olmadığını belirtmiştir. Taytak, DGS sorularının da sözel bölümün daha çok paragraf, anlam bütünlüğü gibi okumaya ve okuduğunu anlamaya, yorumlamaya dayalı sorulardan sayısal bölümün ise temel matematik becerileri, matematik-1 düzeyi konular ve geometri bilgisi, akıl yürütme ve hızlı düşünebilme gücünü ölçer nitelikte hazırlandığını ifade etti.

Taytak, DGS adaylarının düzenli, etkili ve yeterli çalışmaları gerektiğini, mutlaka geçmiş yıllarda çıkmış sorulara bakmaları gerektiğni, günde ortalama 1 saatlik düzenli çalışma ile büyük olasılıkla başarılı olabileceklerini ifade etti.

Öğr. Gör. Abdullah Taytak’ın konuşmasının ardından 2019 ve 2020 DGS ile yerleşen farklı programlardan öğrencilere söz hakkı verilerek, her birinden DGS hazırlıkları, intibak durumları gibi konularda bilgileri alındı. Program, katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından son buldu.

13 Nisan 2021, Salı 455 kez görüntülendi